Nieestetyczne uszkodzenia zębów, brzydkie wypełnienia, braki zębowe różnego pochodzenia. Dla wielu z pacjentów to przeszkoda dla swobodnego mówienia, uśmiechania. To także problem w żuciu pokarmów. Jest kilka sposobów na rozwiązanie tych problemów.

 

- Licówki

- Wkłady i nakłady protetyczne

- Wkłady koronowo-korzeniowe

- Korony

- Mosty

- Protetyka na implantach

- Protezy częściowe i całkowite

LICÓWKI I WKŁADY CAŁOCERAMICZNE

 

Brzydkie wypełnienia, nierówności, zbyt duże odstępy lub przebarwione zęby. Licówki czy wkłady porcelanowe mogą w znacznym stopniu poprawić wygląd Twoich zębów. Licówki wykonuje się na zębach przednich a  wkłady porcelanowe na zębach bocznych.

 

Licówka zastępuje uszkodzoną, przebarwioną część szkliwa zęba przedniego. Wykonywana jest z porcelany i może służyć także jako odbudowa odłamanej części zęba. Za pomocą licówki możliwe jest także poszerzenie zębów pozwalające na zmniejszenie przerwy między zębami.

 

JAK WYKONUJEMY LICÓWKI?

 

Dentysta zaczyna od usunięcia uszkodzonej warstwy szkliwa i formowania powierzchni poprzez delikatne szlifowanie. Dobierany jest kolor przyszłego uzupełnienia, pobierany wycisk, który następnie wysyłamy do pracowni protetycznej. Otrzymana po pewnym czasie licówka jest przymierzana do zęba a następnie przyklejana na stałe. Dążymy do tego aby licówka była jak najcieńsza.

 

WKŁAD CAŁOCERAMICZNY

 

Wkłady  wykonujemy w zębach bocznych. Zastępują one najczęściej uszkodzone, w dużym stopniu, próchnicą tkanki zęba lub duże, szpecące wypełnienia. Wkłady w naturalny sposób przypominają własny ząb zarówno kształtem jak i kolorem. Mają nieporównywalnie lepszą trwałość niż wypełnienia kompozytowe. Wykonywane są we współpracy z technikiem protetykiem. Cementowanie wkładu jest bardzo istotnym momentem, wykonywane jest starannie w oparciu o dedykowaną tej metodzie technikę.

 

WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE

 

Wkład odbudowuje ząb złamany  . Jest to sztyft, odlewany z metalu, który umieszczony w kanale korzenia . Na zacementowany w korzeniu wkład zakładamy koronę lub może on stanowić filar mostu. Wkłady mogą być wykonane z metali nieszlachetnych oraz ze złota, tytanu lub białego cyrkonu.

 

KORONY I MOSTY

 

Korona lub most protetyczny to najpopularniejsze metody zastąpienia jednego lub wielu utraconych zębów.

 

Warunkiem długoletniego funkcjonowania tych konstrukcji jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Bakterie niezwykle łatwo gromadzą się na styku korony i zęba, na którym jest osadzona a także pod przęsłem mostu odtwarzającym brakujący ząb. Ponieważ trudno jest doczyszczać tę przestrzeń warto wspomagać się specjalnymi nićmi lub szczoteczkami międzyzębowymi.

 

KORONA

 

Jeśli ząb uległ uszkodzeniu niepozwalającemu na odbudowę zwykłą plombą rozwiązaniem może być korona protetyczna. To oznacza konieczność oszlifowania zęba w celu pozyskania miejsca na materiał korony . Po oszlifowaniu pozostanie silny i czysty filar będący podparciem dla nowego zęba. Ty, Twój dentysta lub technik protetyk dobierają odpowiedni kolor. Następnie pobierany jest wycisk oszlifowanego zęba i wysyłany do pracowni protetycznej.

 

Korona może być wykonana z różnych materiałów. Najpopularniejsze to porcelana/złoto, porcelana/chromo-kobalt lub pełnoceramiczna. Jeśli wszystko jest dobrze wykonane, co sprawdzamy podczas przymiarki, korona jest cementowana na stałe.

 

Praca wymaga kilku wizyt w gabinecie, w międzyczasie oszlifowany ząb chroniony jest koroną tymczasową wykonaną z kompozytu. Jeśli ząb jest bardzo uszkodzony wymaga wykonania wkładu korzeniowego. Korona jest wtedy osadzana na części wkładu wystającej z korzenia. Sztyfty wykonuje się ze złota, chromo-kobaltu lub cyrkonu. Dentysta w określonych warunkach może sam wykonać wkład z włókna szklanego.

 

MOST

 

Jeśli brakuje jednego lub wielu zębów rozwiązaniem dla nas może być most protetyczny. Zęby sąsiadujące z brakującym muszą być zdrowe. Stanowią one potencjalne oparcie i zaczepienie dla mostu. Zęby filarowe szlifuje się podobnie jak w przypadku korony..

 

Technik protetyk wykonuje most zgodnie ze wskazówkami dentysty. Most może obejmować od 2 do 14 zębów.

Do jego wykonania używane są te same materiały jak w przypadku pojedynczej korony, porcelana/złoto, porcelana/tytan lub coraz bardziej popularna pełna ceramika. W przypadku mostów na metalu ich powierzchnię pokrywa porcelana upodabniająca odtwarzane uzębienie do naszego własnego . Zwykle potrzeba na to 3-4 wizyt u dentysty zanim dopasowany most zostanie na stałe zacementowany na oszlifowanych zębach. Do tego czasu braki mogą być uzupełnione plastycznymi koronami lub mostami tymczasowymi.

 

PROTEZA CZĘŚCIOWA, CAŁKOWITA

 

Proteza odtwarza kilka lub wszystkie zęby a także zaniki dziąsłowe. Proteza jest wykonywana indywidualnie zgodnie z warunkami anatomicznymi i potrzebami pacjenta. Wyróżniamy dwa rodzaje uzupełnień ruchomych.

 

PROTEZY CZĘŚCIOWE

 

Najczęstsze uzupełnienia ruchome. Utrzymywane są w oparciu o pozostałe uzębienie za pomocą klamer. Elementami mocującymi mogą być również implanty protetyczne.

 

PROTEZY CAŁKOWITE

 

Protezy całkowite wykonywane są w przypadku utraty całego uzębienia . Proteza całkowita utrzymywana jest głównie dzięki zassaniu.

 

JAK WYKONUJEMY PROTEZY?

 

Żeby wykonać protezę o dobrej funkcjonalności i estetyce potrzebne są pewne przygotowania. Wykonujemy ją w oparciu o wyciski szcżęk we współpracy między pacjentem, dentystą i technikiem protetycznym. Do jej wykonania potrzeba około 4 do 5 wizyt

Dentysta sprawdza funkcjonalność uzupełnienia, współgranie z otaczającymi tkankami i wykonuje ewentualne korekty.

 

PAMIĘTAJMY O...

 

Potrzeba trochę czasu i cierpliwości, ażeby przyzwyczaić się do nowej protezy, tym bardzie do pierwszej. Proteza może uwierać lub uciskać pewne okolice, mija to z czasem lub potrzebne są korekty. Potrzebny jest także czas na naukę poprawnego mówienia i żucia.

 

O protezę dbamy nie mniej niż o własne zęby. Należy płukać usta i protezę wodą po każdym posiłku, czyścić ją dwa razy dziennie. Używajmy do tego miękkiej szczoteczki i pasty do protez lub zwykłej o niskiej zawartości substancji ścierających lub bezzapachowego mydła w płynie. Szczotkujmy także dziąsła i podniebienie nie tylko w celu ich oczyszczenia ale także stymulacji krążenia w śluzówce obciążanej protezą.

 

WARTO WIEDZIEĆ

 

1. Czy zawsze trzeba uzupełniać braki zębowe?

 

Braki zębowe, nawet pojedyncze, należy uzupełniać możliwie jak najszybciej od momentu utraty zęba. Utrata nawet jednego zęba może prowadzić do niekorzystnych następstw dla całego układu żucia. Może dojść do wędrówki zębów sąsiednich (przechylanie, obracanie się) i "wydłużania się" dążących do kontaktu zębów przeciwstawnych. To wszystko może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Inne powikłania to: zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, objawiające się porannymi bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni, jak również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Odrębnym problemem są niedostatki natury estetycznej: niepełny uśmiech, skrócenie dolnego odcinka twarzy, zapadnięcie się warg czy nasilone tworzenie się zmarszczek w okolicy ust.

 

 

2. Jakie są możliwości uzupełnienia braków zębowych w przypadku bezzębia?

 

Od wielu lat powszechnie stosowanym w tej sytuacji uzupełnieniem protetycznym jest proteza całkowita osiadająca. Zaletami tego rozwiązania są dostępność i niski koszt, oraz zadowalający efekt estetyczny. Jego wadę stanowi natomiast niski komfort użytkowania.

 

Proteza ta tylko w niewielkim stopniu odtwarza utraconą funkcję żucia, a ze względu na duży obszar podniebienia pokryty płytą upośledza odczuwanie smaku spożywanych potraw. Rozwiązaniem alternatywnym, zdecydowanie bardziej efektywnie i efektownie odtwarzającym braki zębowe są uzupełnienia oparte na implantach. Możemy tu wymienić:

  - protezy overdenture osadzone na 2-4 wszczepach w żuchwie i w szczęce;

  - mosty - oparte na minimum 6 wszczepach w szczęce i 5 wszczepach w żuchwie.

 

 

3. Jak zmieniają się zasady higieny w przypadku użytkowania protez stałych?

 

Aby maksymalnie wydłużyć "żywotność" protez stałych konieczne jest wdrożenie specjalnych zabiegów higienicznych z użyciem dodatkowych (prócz szczoteczki do zębów) przyborów higienicznych. Szczególnej uwagi wymaga okolica przydziąsłowa koron i mostów ze względu na tendencję do gromadzenia się płytki nazębnej i trudności w jej oczyszczaniu. Polecane przybory to:

  - super-floss - sztywne nici dentystyczne mające na pewnym odcinku gąbczaste zgrubienie; sztywną część nitki przeciąga się pod czyszczonym elementem, po czym czyści go częścią gąbczastą;

  - irygator - urządzenie działające na zasadzie bicza wodnego; strumień płynu masuje dziąsło, oczyszcza trudno dostępne przestrzenie.

 

4. Jak zmieniają się zasady higieny w przypadku użytkowania protez ruchomych?

 

W przypadku stosowania protez ruchomych oprócz konwencjonalnej pielęgnacji pozostałych zębów, szczególną uwagę należy poświęcić samej protezie. Protezę ruchomą należy czyścić po każdym posiłku (min. 2 razy dziennie). Po wyjęciu z ust oczyszczamy ją dokładnie miękką szczoteczką z dodatkiem pasty do zębów, mydła w płynie lub specjalnych środków czyszczących. Optymalne jest stosowanie dwustronnych szczoteczek do protez, które dzięki odpowiednio ukształtowanemu włosiu, pozwalają na oczyszczenie wszystkich nawet trudno dostępnych miejsc w protezie. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju środki czyszczące w postaci proszków lub pastylek, które po rozpuszczeniu w wodzie płyn oczyszczający chemicznie protezę. Ich stosowanie jest szczególnie polecane osobom chorym i niesprawnym fizyczne.

 

 

5. Jakie są wymogi żywieniowe u pacjentów leczonych protetycznie?

 

Dieta pacjentów użytkujących uzupełnienia stałe właściwie nie ulega zmianie. Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku stosowania protez ruchomych. Pacjenci rozpoczynający korzystanie z protez ruchomych (zwłaszcza całkowitych) powinni w początkowym okresie spożywać pokarmy płynne i półpłynne oraz stopniowo przyzwyczajać się do potraw o twardszej konsystencji. Należy jeść mniejsze kęsy, unikać pokarmów bardzo twardych i ciągnących. Czas spożywania posiłków znacznie się wydłuża.

 

 

6. Czy można samodzielnie naprawić uzupełnienia protetyczne?

 

Samodzielne naprawianie czy korygowanie protez przez pacjenta jest niedopuszczalne. Takie postępowanie może zniszczyć uzupełnienie i stać się przyczyną uszkodzenia tkanek jamy ustnej. Jeżeli uzupełnienie w jakikolwiek sposób nam przeszkadza należy niezwłocznie udać się do protetyka.

 

 

7. Czy stosowanie klejów do protez jest korzystne?

 

Środki poprawiające utrzymanie protez są dostarczane zwykle w postaci proszku, który po zmieszaniu ze śliną tworzy kleistą masę. Preparaty te mogą być okresowo stosowane podczas początkowego etapu przyzwyczajania się do protezy a także u aktorów i śpiewaków podczas występów. We wszystkich innych przypadkach stosowanie klejów do protez, zwłaszcza długotrwałe jest niewskazane, gdyż stosowanie ich może maskować niedoskonałości protez, które powinny być rozpoznane i skorygowane w gabinecie.

PROTETYKA