flickr.com - BOB008

Leczenie endodontyczne (kanałowe) wykonujemy w tych przypadkach ,w których brak takiego zabiegu skutkowałby usunięciem zęba. "Endo" w języku greckim znaczy-"wewnątrz", natomiast "odont"-oznacza "ząb". Endodoncja zatem to nauka o leczeniu wnętrza zęba.

Dla lepszego zrozumienia tematu pomocna będzie odrobina znajomości anatomii zęba. Wewnątrz zęba, pod białym szkliwem i twardą tkanką zwaną zębiną znajduje się miękka tkanka zwana miazgą (tzw. nerw). Miazga zawiera naczynia krwionośne, nerwy, tkankę łączną i w czasie rozwoju zęba buduje otaczające ją twarde tkanki i odżywia ząb. Ale gdy ząb jest w pełni dojrzały, może on przetrwać bez miazgi, ponieważ jest stale odżywiany przez tkanki go otaczające. Leczenie kanałowe jest niezbędne, gdy miazga jest zainfekowana lub w stanie zapalnym.

ETAPY LECZENIA ENDODONTYCZNEGO

 

Usuwanie zębów, to zabiegi wykonywane przez ogólnie praktykujących dentystów. Czasami jednak niezbędna jest pomoc specjalistów. Dzieje się tak często w przypadku zatrzymanych "zębów mądrości" żuchwy, głębokich złamań zębów czy też zębów dodatkowych. Przewlekłe stany zapalne, ryzyko uszkodzenia zęba sąsiedniego czy przygotowanie przed leczeniem protetycznym są wskazaniem do usunięcia takiego zęba. Wiąże się to często z koniecznością odsłonięcia zęba z otaczającej go śluzówki oraz kości.

 

Powikłaniem po usunięciu zęba, poniżej 10 % ekstrakcji, jest "suchy zębodół".

W stomatologii określenie suchy zębodół oznacza powikłanie po ekstrakcji zęba, powodujące silne bóle, których przyczyną jest zapalenie zakończeń nerwowych znajdujących się w zębodole. Przyczyną jest albo niepowstanie albo rozpad skrzepu powstałego po ekstrakcji zęba.

Leczenie polega na wyłyżeczkowaniu rozpadłego skrzepu z zębodołu i założeniu preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych, produkowanych specjalnie w kształcie dostosowanym do kształtu zębodołu. Leczenie to skutecznie uśmierza ból, ale nie przyspiesza gojenia, które zwykle trwa do trzech tygodni.

 

WARTO WIEDZIEĆ

 

1. Dlaczego warto leczyć zęby endodontyczne?

 

Własne zdrowe zęby do najpóźniejszych lat życia to marzenie wielu ludzi. Z reguły niezwykle trudno jest utrzymać uzębienie w idealnym stanie. Zawsze warto jednak walczyć nawet o pojedynczy ząb. W takiej sytuacji ostatnią i nierzadko jedyną szansą na uratowanie zęba jest leczenie endodontyczne, które dzięki ogromnemu postępowi pozwala niejednokrotnie uratować wiele z tych zębów, które dotychczas musiałyby być usunięte.

 

 

2. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

 

Jedynym bolesnym zabiegiem podczas leczenia kanałowego może być usunięcie miazgi zęba. Jednak w celu zapewnienia pacjentowi maksymalnego komfortu leczenia - bezbolesnego i skutecznego zabiegu, przeprowadzany jest on w znieczuleniu miejscowym lub po uprzednim zastosowaniu środka dewitalizującego (umartwiającego) miazgę zęba. Pozostałe etapy leczenia przeprowadzane są z zachowaniem delikatności i precyzji, by ograniczyć nieprzyjemne doznania pacjenta.

 

 

3. Dlaczego zęby leczone kanałowo ciemnieją i są mniej wytrzymałe od zębów zdrowych?

 

Dzieje się tak dlatego, że zęby leczone endodontycznie pozbawione są miazgi zębowej - żywej części zęba, która odpowiada za kontakt zęba z resztą organizmu oraz pośredniczy w dostarczaniu tkankom zęba substancji odżywczych. Zatem ząb leczony kanałowo to ząb martwy, czego objawami i skutkami są właśnie ciemniejsza barwa, mniejsza wytrzymałość mechaniczna oraz brak reakcji na zmiany temperatury.

 

 

4. Co można zrobić by ząb leczony endodontycznie nie był ciemniejszy od zębów pozostałych?

 

Taki ząb można po prostu wybielić z zastosowaniem różnych metod. Jednym z bardziej popularnych sposobów wybielania zębów martwych jest metoda wewnątrzkomorowa. Polega ona na umieszczeniu w komorze zęba preparatu wybielającego i zabezpieczeniu go szczelnym opatrunkiem stomatologicznym. Zabieg stopniowego wybielania powtarza się kilkukrotnie, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

 

Należy jednak pamiętać, iż nie jest to metoda trwała. Jeśli chcemy trwale poprawić estetykę naszych zębów, musimy zdecydować się na leczenie protetyczne, tylko ta metoda pozwoli nam na osiągnięcie doskonałej, niezmiennej bieli uzębienia.

 

ENDODONCJA