Chirurgia to zabiegowa specjalność stomatologii. Najczęściej kojarzona jest z ekstrakcjami zębów. Pacjenci niechętnie decydują się na wizytę u chirurga stomatologa , gdyż obawiają się bólu, zupełnie niesłusznie. W naszym gabinecie stosujemy całą gamę preparatów znieczulających pozwalających na sprawne i pozbawione stresu zabiegi.

 

Poza tym pacjenci szczególnie wrażliwi zawsze mogą wybrać przeprowadzenie zabiegu w sedacji. Ten rodzaj znieczulenia polega na podaniu odpowiednich specyfików dożylnie, co wywołuje u pacjentów półsen, podczas którego może być wykonana większość ciężkich zabiegów . Pacjent nie pamięta samego zabiegu i krótko po jego przeprowadzeniu jest gotów samodzielnie opuścić gabinet (ale nie może prowadzić sam auta!).

EKSTRAKCJE

 

Usuwanie zębów, to zabiegi wykonywane przez ogólnie praktykujących dentystów. Czasami jednak niezbędna jest pomoc specjalistów. Dzieje się tak często w przypadku zatrzymanych "zębów mądrości" żuchwy, głębokich złamań zębów czy też zębów dodatkowych. Przewlekłe stany zapalne, ryzyko uszkodzenia zęba sąsiedniego czy przygotowanie przed leczeniem protetycznym są wskazaniem do usunięcia takiego zęba. Wiąże się to często z koniecznością odsłonięcia zęba z otaczającej go śluzówki oraz kości.

 

Powikłaniem po usunięciu zęba, poniżej 10 % ekstrakcji, jest "suchy zębodół".

W stomatologii określenie suchy zębodół oznacza powikłanie po ekstrakcji zęba, powodujące silne bóle, których przyczyną jest zapalenie zakończeń nerwowych znajdujących się w zębodole. Przyczyną jest albo niepowstanie albo rozpad skrzepu powstałego po ekstrakcji zęba.

Leczenie polega na wyłyżeczkowaniu rozpadłego skrzepu z zębodołu i założeniu preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych, produkowanych specjalnie w kształcie dostosowanym do kształtu zębodołu. Leczenie to skutecznie uśmierza ból, ale nie przyspiesza gojenia, które zwykle trwa do trzech tygodni.

 

WARTO WIEDZIEĆ

 

1. Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego?

 

W celu prawidłowego przygotowania się do zabiegu chirurgicznego należy:

- wypocząć;

- zjeść lekki lecz kaloryczny posiłek;

- przyjąć leki (stale przyjmowane), chyba, że chirurg zaleci inaczej;

- odprężyć się i zaufać lekarzowi.

 

 

2. Co wolno, a czego nie należy robić po ekstrakcji zęba?

 

Po zabiegu ekstrakcji zęba:

- usuwamy gazik po 30 minutach od zabiegu;

- nie jemy i pijemy przez 2 godziny od zabiegu;

- w dniu zabiegu jemy tylko letnie, półpłynne pokarmy;

- nie płuczemy ust;

- wskazane jest stosowanie zimnego okładu na twarz 2-3 godziny po zabiegu;

- nie ogrzewamy twarzy po stronie ekstrakcji!

- wstrzymujemy się od palenia papierosów w dniu zabiegu;

- w razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe z wyjątkiem preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy - Aspiryna, Polopiryna.

 

 

3. Czy wszystkie zęby mądrości trzeba usuwać?

 

Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, ustawione prawidłowo w łuku zębowym, nie sprawiają trudności w oczyszczaniu i nie powodują dolegliwości bólowych to nie należy ich usuwać - chyba, że z powodu innych wskazań, np. ortodontycznych. Natomiast wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości (w tym zatrzymanych) są:

- nieprzydatność w zgryzie;

- nawroty stanów zapalnych;

- brak miejsca w łuku zębowym;

- niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi;

- kieszonka kostna poza koroną zęba;

- ucisk na ząb sąsiedni;

- torbiel wokół korony zęba zatrzymanego (widoczna na zdjęciu rentgenowskim);

- nerwoból spowodowany uciskiem zęba na nerw.

 

 

4. Czy można usuwać zęby u kobiet w ciąży?

 

Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do ekstrakcji. Trzeba jednak odpowiednio zaplanować termin wykonania zabiegu, prawidłowo przegotować pacjentkę, dobrać preparat znieczulający, a sam zabieg przeprowadzić sprawnie i skuteczne. Najlepszym okresem do planowania zabiegów jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym trymestrze ogranicza się wykonywanie zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej, o ile odłożenie ich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Największą rolę w przygotowaniu pacjentki do zabiegu odgrywa jej uspokojenie i wyjaśnienie konieczności wykonania ekstrakcji. Do znieczulania kobiet ciężarnych mogą być stosowane tylko najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze środki znieczulające.

 

 

5. Jak długo może krwawić rana po zabiegu chirurgicznym?

 

Zabieg chirurgiczny zawsze wiąże się z wystąpieniem krwawienia. Prawidłowy okres krwawienia trwa kilka do kilkunastu minut (do momentu utworzenia się skrzepu). Jeżeli krwawienie wyraźnie się przedłuża uważane jest to za stan nieprawidłowy, mogący mieć różne przyczyny ogólne (skazy krwotoczne, działanie leków) czy miejscowe (zranienie w okolicy rany, uraz kości, itp.). Niezależnie od przyczyny krwawienia należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu w celu uzyskania pomocy.

 

 

6. Co to jest suchy zębodół?

 

Suchy zębodół to powikłanie po usunięciu zęba, którego istotą jest brak skrzepu krwi w zębodole (skrzep może się nie wytworzyć lub zostać wypłukany z zębodołu). Często dołącza się zakażenie bakteryjne. Objawy w postaci silnych, rwących bólów, promieniujących do uch lub skroni, często występujące w nocy, gorączka i ogólne osłabienie, pojawiają się zwykle w 2-3 dni po zabiegu. Dolegliwości mogą utrzymywać się ok. 2-3 tygodni. Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana. Wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się: obniżenie odporności, niedobory witaminowe, palenie tytoniu itp. W sytuacji pojawienia się podobnych objawów należy zgłosić się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Wykonane zabiegi lecznicze przyspieszą gojenie się rany i złagodzą dolegliwości bólowe.

 

 

7. Czy można uratować wybity ząb?

 

W przypadku wybicia zęba stałego można zastosować zabieg ponownego umieszczenia go w zębodole - replantacji. Powodzenie zabiegu zależy od 3 czynników:

-    dojrzałości zęba - największa szansę mają zęby młode, których korzenie nie są jeszcze całkowicie rozwinięte;

-    czas przebywania poza zębodołem - najlepiej, jeżeli ten czas nie przekracza 20-30 minut;

-    warunków w jakich ząb był przechowywany (wskazane jest przechowywanie zęba przez pacjenta w ustach albo w pojemniku, w mleku lub wodzie).

Podstawową zasadą jest jak najszybsze zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego.

 

 

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA